"Multiplying Decimals Word Problems Worksheet With Answer Key"

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Download "Multiplying Decimals Word Problems Worksheet With Answer Key"

224 times
Rate (4.2 / 5) 11 votes
M. Phillips-13 front to back
Name: ____________________________
Date: ________________________
Multiplying Decimals Word Problems
Identify the choice that best completes the statement or answers the question.
The book store is having a sale on
6.
bookmarks. Each bookmark is on sale for
1)
Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost
$0.84. Each student in Ms. Duke's class
$0.98. How much did Benjamin spend?
decides to buy a bookmark. There are 23
students in Ms. Duke's class. How much will
A. $10.66
the class spend on bookmarks at the book
store?
B. $11.76
$5.56
A.
C. $12.15
B. $15.34
D. $14.92
C. $19.32
2)
What is the product of 96.5 x 2.54?
D. $21.01
93.96
A.
Ten members of the Science Club went to a
7.
B. 236.425
history museum. It cost $7.25 for each
member of the club. If 90 members went to the
C. 245.11
museum, how much would the total cost be?
D. 311.625
$65.50
A.
$652.50
B.
Which number is the product of 12.22 x
5.
15.38?
$675
C.
D. $6,520.25
3.16
A.
Joe pays $1.63 for a cappucino on days he's
8.
27.60
B.
running late to work. One week he was late on
Tuesday, Thursday, and Friday. How much did
C. 187.9436
he spend on cappucinos that week?
D. 208.3489
A. $1.63
B. $3.26
C. $3.89
D. $4.89
M. Phillips-13 front to back
Name: ____________________________
Date: ________________________
Multiplying Decimals Word Problems
Identify the choice that best completes the statement or answers the question.
The book store is having a sale on
6.
bookmarks. Each bookmark is on sale for
1)
Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost
$0.84. Each student in Ms. Duke's class
$0.98. How much did Benjamin spend?
decides to buy a bookmark. There are 23
students in Ms. Duke's class. How much will
A. $10.66
the class spend on bookmarks at the book
store?
B. $11.76
$5.56
A.
C. $12.15
B. $15.34
D. $14.92
C. $19.32
2)
What is the product of 96.5 x 2.54?
D. $21.01
93.96
A.
Ten members of the Science Club went to a
7.
B. 236.425
history museum. It cost $7.25 for each
member of the club. If 90 members went to the
C. 245.11
museum, how much would the total cost be?
D. 311.625
$65.50
A.
$652.50
B.
Which number is the product of 12.22 x
5.
15.38?
$675
C.
D. $6,520.25
3.16
A.
Joe pays $1.63 for a cappucino on days he's
8.
27.60
B.
running late to work. One week he was late on
Tuesday, Thursday, and Friday. How much did
C. 187.9436
he spend on cappucinos that week?
D. 208.3489
A. $1.63
B. $3.26
C. $3.89
D. $4.89
Kathy earns $6.50 per hour at her baby-sitting
What is the Product of 0.04 x 0.08?
9.
12.
job. On Sunday she worked 7 hours. What
were her total earnings for the day?
A. 32
$35.00
0.32
A.
B.
$39.00
0.032
B.
C.
$45.50
0.0032
C.
D.
D. $450.50
Dave pays $1.75 for a school lunch on days
13.
when he doesn't bring his own lunch to school.
Georgia Perimeter College has about 20,000
One week he bought a school lunch on
10.
students. Gainesville College has 0.2 as many
Monday, Wednesday, Thursday, and Friday.
students. How many students does Gainesville
How much did he spend on school lunches
College have?
that week?
400 students
A. $5.00
A.
B. 4,000 students
B. $6.00
C. 5,000 students
C. $6.80
D. 40,000 students
D. $7.00
A tissue box is 12.02 centimeters in width.
Karley earns $8.40 per hour at her part-time
11.
14.
What is the total width of 13 tissue boxes on a
job. On Saturday she worked 5 hours. What
shelf?
were her total earnings for the day?
A. 156.26 centimeters
$40.00
A.
B. 160.00 centimeters
$40.20
B.
C. 166.26 centimeters
$42.00
C.
D. 168.28 centimeters
D. $420.00
Runway 8R/26L, at Hartsfield Atlanta
During 2002, Rachel ran 6 cross-country
15.
18.
International Airport, is 10,000 feet long.
races. The total distance she ran was 19.2
Runway 9R/27L is 0.9 feet as long as runway
miles. Each race was the same distance. How
8R/26L. How long is runway 9R/27L?
many miles did she run in each race?
900 feet
A. 2.2 miles
A.
9,000 feet
B. 2.8 miles
B.
C. 10,000 feet
C. 3.0 miles
D. 90,000 feet
D. 3.2 miles
A math book is 3.78 centimeters thick. What is
Multiply two decimal numbers that are less
16.
19.
the total width of 21 math books on a shelf?
than 1, such as 0.5 and 0.3. Which of the
following statement is TRUE about the
product?
A. 21.78 centimeters
A. The product is always greater than 1.
B. 24.78 centimeters
B. The product is in between the two factors.
C. 75.60 centimeters
C. The product is less than either of the
D. 79.38 centimeters
factors.
D. The product is greater than either of the
factors.
What is the product of 0.03 x 0.09?
17.
Mrs. Davis planted red flowers in 0.6 of her
20.
A. 27
garden. She also planted yellow flowers in 0.4
of her garden. In 0.5 of the part with red
0.27
flowers she also planted white flowers. What
B.
part of Mrs. Davis' garden has both red and
0.027
white flowers?
C.
0.0027
D.
A. 0.1
B. 0.2
C. 0.3
D. 0.9
Bradley bought 14 yellow highlighters. Each
21.
highlighter cost $0.94. How much did Bradley
Gail pays $0.06 sales tax on each dollar she
25.
spend?
spends. If she buys a new bike for $137.00,
how much sales tax will Gail pay?
A. $12.89
$8.22
A.
B. $13.06
$18.00
B.
C. $13.16
$82.20
C.
D. $14.94
D. $145.22
What is the product of
?
22.
Which of the following numbers is the value
26.
of
?
A. 11.41
B. 17.25
A. 0.0077
C. 35.6258
B. 0.057
D. 41.8436
C. 0.077
D. 0.13
What is the value of
?
23.
It costs $8.65 to ride the train. Ms. Reilly took
27.
her fifth-grade class on the train to the
0.581
A.
museum. There were 18 students from Ms.
Reilly's class that went to the museum. How
5.81
B.
much did Ms. Reilly's class spend on the class
and herself for the train?
58.1
C.
D. 581
$0.45
A.
$86.50
B.
Which number is the product
24.
of
?
C. $155.70
D. $164.35
5.06
A.
31.78
B.
C. 128.0336
D. 246.0912
Courtney save $6.18 each week. How much
31.
Which is the value of
?
28.
will Courtney have saved after 14 weeks?
0.07697
A.
$0.44
A.
0.7697
B.
B. $74.16
7.697
C.
C. $86.52
D. 76.97
D. $92.48
William wants to buy 4 pens and 2 notebooks.
29.
An art teacher spent $15.62 for red paint. He
32.
spent 3 times as much for blue paint. How
much did he spend for blue paint?
A. $15.62
B. $31.24
At which store would the 4 pens and 2
C. $42.52
notebooks cost less?
D. $46.86
A. Store A
B. Store B
Ellen jogs 2.45 miles each day. In the month
33.
of July she jogged 26 days. How far did Ellen
C. Store C
jog in the month of July?
D. They cost the same at all stores.
A. 10.61 miles
The Neville family subscribes to satellite TV.
30.
The subscription is for 12 months and costs
B. 63.7 miles
$915.84. How much does the Neville family
spend each month on their satellite TV
C. 75.95 miles
subscription?
D. 92.86 miles
$76.32
A.
B. $152.64
C. $228.96
D. $457.92